Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a sluneční zatmění

Uznání a copyright: Michael Bolte (UCSC)

K obří skupině slunečních skvrn AR 2192 se při čtvrtečním tolik očekávaném částečném zatmění Slunce přidal nov a zeslabil jasný sluneční kotouč. Silueta Měsíce byla viditelná z většiny Severní Ameriky a na tomto extrémním snímku teleobjektivem je zachycená skoro při maximu zatmění ze Santa Cruz v Kalifornii. Pozoruhodná skupina AR 2192 zhruba velikosti Jupiteru u středu pod zakřiveným okrajem Měsíce znatelně poznačila Slunce. Jak se skupina slunečních skvrn zvolna otáčí přes Slunce a v nadcházejících dnech bude postupně mimo náš pohled, tak je její aktivitu těžké předvídat. Ovšem načasování zatmění Slunce je snadné předpovědět. Příští úplné zatmění Slunce nastane 20. března 2015.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Partial solar eclipse, Ar2192


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »