Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovina, mračna, Měsíc, skvrny, Slunce

Uznání a copyright: Doyle Slifer

Co to je před Sluncem? Tím nejbližším objektem je letadlo, které je vidět těsně pod středem Slunce a bylo zachyceno čistě náhodou. Dále jsou tam četné mraky v zemské atmosféře, které vytvořily sérii tmavších vodorovných čar. Ještě dál je pozemský Měsíc, který je vidět jako velké kruhovité vykousnutí vpravo nahoře. Těsně nad letadlem a těsně pod slunečním povrchem jsou sluneční skvrny. Ta velká skupina slunečních skvrn AR 2192 je jednou z největších vůbec kdy zaznamenaných a když se počátkem minulého týdne vyhoupla zpoza okraje, tak z ní sršela vzplanutí. Tato hra slunečních siluet byla zachycena minulý čtvrtek a naneštěstí měla krátké trvání. Letadlo za pár sekund odletělo. Mračna po pár minutách odplula. Částečné zatmění Slunce Měsícem bylo po pár hodinách minulostí. Jenom sluneční skvrny zůstaly, ale i AR 2192 za pár dní zmizí za okrajem Slunce. Naštěstí co se Slunce týká, tak dokonce i nečekaná uskupení jsou nakonec překvapivě častá.

Galerie: Částečné zatmění Slunce minulý čtvrtek

Štítky: Sluneční skvrny, Partial solar eclipse, Airplane


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »