Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 249 a mlhovina Medůza

Uznání a copyright: César Blanco González

Na této půvabné teleskopické mozaice je zachycena normálně slabá a prchavá mlhovina Medůza. Scénu vpravo a vlevo ukotvují dvě jasné hvězdy, Mu a Eta Geminorum v nohou nebeských dvojčat, zatímco mlhovina Medůza je jasnější oblouk emise s třpytivými chapadélky dole a vpravo od středu. Kosmická medůza je součástí zbytku supernovy IC 443 ve tvaru bubliny, což je rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Světlo z této expoloze poprvé dosáhlo Zemi před více než 30 000 lety. Podobně jako o její sestřenici v astrofyzikálních vodách, o zbytku po supernově Krabí mlhovině, je i o mlhovině Medůza známo, že hostí neutronovou hvězdu, pozůstatek jádra zkolabované hvězdy. Pole vlevo nahoře zaplňuje emisní mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 249. Mlhovina Medůza je asi 5000 světelných let daleko. V této vzdálenosti by úzkopásmový kompozitní obraz zabíral asi 300 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Zbytek supernovy, Ic443, Ic444, Sh2-249


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »