Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a lunární Alpy

Uznání a copyright: Richard Bosman

Na tomto ostrém digitálním snímku měsíčního povrchu je vidět 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem a sluncem osvětlené vrcholky lunárních Alp (Montes Alpes). Zatímco Alpy na Zemi byly vyzvednuty před milióny let, když do sebe pomalu narážely kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila impaktní bazén známý jako Mare Imbrium neboli moře dešťů. Pod řetězcem ohraničujících hor je vidět obecně hladké, lávou zaplněné dno. Pohoří protíná výrazný přímý útvar, lunární alpské údolí (Vallis Alpes). Údolí spojuje moře dešťů (Mare Imbrium) a severní moře chladu (Mare Frigoris), směřuje doprava nahoru, je dlouhé asi 160 kilometrů a široké až 10 kilometrů. Ta velká jasná alpská hora od údolí vpravo dole se pochopitelně jmenuje Mont Blanc. Je nejvyšší horou lunárních Alp a zvedá se do výše přes 3 kilometry na povrchem. Vzhledem k nedostatku vzduchu, o sněhu nemluvě, lunární Alpy asi nejsou ideálním místem pro zimní prázdniny. Pro zajímavost, lyžař o hmotnosti 60 kilogramů by na Měsíci zhruba vážil asi 10 kilogramů.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Měsíc, Země, Údolí, Plato, Mont blanc, Mare imbrium, Alps, Mare frigoris


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »