Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Orionu

Uznání: NASA, Bill Ingalls

V pátek časně ráno v 7:05 východoamerického času odstartovala ke dvěma oběhům Země loď Orion, aby pak přistála ve vodách Tichého oceánu. Kosmická loď vzlétla na vrcholu rakety Delta IV Heavy společnosti United Launch Aliance ze základny amerického letectva na mysu Canaveral na Floridě. Při první zkušební cestě do vesmíru bez posádky se loď Orion vzdálila od Země asi 5800 km, což je 15 krát výše, než obíhá Mezinárodní kosmická stanice. Loď Orion letěla do vesmíru dále, než kterákoliv loď určená pro lidskou posádku od výprav Apollo k Měsíci. Přistávací modul Orionu dosáhl 4,5 hodin po startu při vstupu do atmosféry zpátky na Zemi rychlosti přes 32 000 kilometrů za hodinu (8,9km/s) a teplot kolem 2500°C.

Štítky: Kosmická loď, Orion, Launch, Delta rocket


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »