Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zčervenání M71

Uznání a copyright: Bob Franke

O M71 se nyní ví, že je to kulová hvězdokupa útlého věku 10 miliard let a nachází se asi 13 000 světelných let daleko v těsných hranicích slabého souhvězdí Šípu (Sagitta). Na pozemské obloze leží blízko roviny Mléčné dráhy a všech asi 10 000 členů kupy je nahloučeno v oblasti o průměru zhruba 27 světelných let ve středu tohoto barevného kompozitního pohledu. Galaktická rovina prochází ve směru pohledu k M71 množstvím difúzního mezihvězdného prachu. Prach tlumí světlo hvězd a rozptyluje efektivněji modré světlo, takže maskuje jasnost hvězd v M71 a posouvá opravdové barvy hvězd směrem k červené. Jak moc jsou barvy hvězd posunuté? Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a můžete odhadnout zčervenání prachem neboli galaktickou extinkci pro korekci barev hvězd v M71. Korekce na jasnost a barvy hvězd v M71 jsou potřebné ke stanovení vzdálenosti a stáří kupy pomocí diagramu barva-magnituda.

Štítky: Prach, Kulová hvězdokupa, M71, Mouse over, Extinction, Color-magnitude diagram


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »