Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční falešné měsíce

Uznání a copyright: Martin Ratcliffe

Na této noční scéně z časných ranních hodin 14. listopadu ozařuje světlo poslední čtvrti Měsíce mračna nad kopulemi Národní observatoře Kitt Peak u města Tucson v Arizoně na vrcholu hory. Nalevo od přeexponovaného lunárního disku je jasný Jupiter, přes disk těsně vpravo vede odlesk čočky kamery a není to žádný vybuchující bolid u středu snímku. Místo toho je z okraje silnice vidět úžasně jasný falešný měsíc neboli paraselene a to přímo nad dalekohledem WIYN nad Kitt Peakem. Paraselene analogicky s falešným sluncem neboli parhelionem, vzniká lomem měsíčního světla na tenkých šestibokých plochých ledových krystalů ve vysokých cirrech. Paraselenae (množné číslo) jsou vidět od Měsíce pod úhlem 22 stupňů nebo více a to je dáno geometrií krystalů. Falešné měsíce jsou ve srovnání s jasným lunárním diskem často slabé a je snadnější je spatřit, když je Měsíc nízko na obloze. Jasný falešný měsíc z noci vymizel asi 10 minut po pořízení tohoto snímku.

Štítky: Dalekohled, Observatoř, KPNO, WIYN, Moondog, Paraselene


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »