Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Postupimsky gravitacni brambor

Uznání: CHAMP, GRACE, GFZ, NASA, DLR

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy je příčina neznámá. K lepšímu pochopení povrchu Země byla za pomocí citlivých měření družic GRACE a CHAMP vytvořena mapa gravitačního pole Země. Jelikož je středisko pro studium těchto údajů v německé Postupimi a jelikož ve výsledku Země vypadá trochu jako brambor, tak se výslednému geoidu říká postupimský gravitační brambor. Červeně zbarvené vysoké oblasti na této mapě ukazují na oblasti s mírně vyšší gravitací, než je obvyklé, zatímco modré oblasti vykazují gravitaci o něco nižší. Mnoho hrbolů a dolíků na postupimském gravitačním bramboru lze pričíst povrchovým útvarům, jako je třeba Severní středoatlantický hřeben a Himalájské pohoří, ale jiné přiřadit nelze, takže se mohou vztahovat k neobvykle vysokým nebo nízkým podpovrchovým hustotám. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánech a tání ledovců. Mapa nahoře vznikla v roce 2005, ale v roce 2011 byly vytvořeny novější a citlivější gravitační mapys Země.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Země, Surface gravity, Geoid


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »