Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tyrénské moře a slunovratová obloha

Uznání a copyright: Danilo Pivato

Dnes v 23:03 světového času nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje své nejjižnější deklinace na pozemské obloze. Prosincový slunovrat pochopitelně vyznačuje začátek zimy na severní polokouli a léta na polokouli jižní. Slunce dnes přes oblohu nad jižním obzorem učiní při pohledu ze severní polokoule svůj nejnižší oblouk, jak je také vidět nahoře na horizontálně zkomprimovaném snímku. Takže na severu má den slunovratu nejkratší délku mezi východem a západem a tedy nejméně denního světla. Tento pěkný kompozitní obraz sleduje dráhu Slunce na obloze prosincového slunovratu v roce 2005 na nádherné modré obloze nad pobřežím Tyrénského moře ze Santa Severa směrem k Fiumicino v Itálii. Záběry pokrývají asi 115 stupňů ve 43 jednotlivých, dobře naplánovaných expozicích od východu po západ.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Slunce, Slunovrat, Západ slunce


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »