Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé světelné sloupy nad Lotyšskem

Uznání a copyright: Aigar Truhin

Co se to děje nad městem? Při bližším pohledu jsou vidět podivné sloupy světla nad jasnými světly a nejspíše se jedná o světelné pilíře, které vznikají při snášení ledových krystalů, které zpět odrážejí světlo. Snímek nahoře a několik podobných snímků byly pořízeny standardní digitální kamerou v Siguldě v Lotyšsku koncem roku 2009. Ovšem důvod, proč se ty pilíře nahoře rozšiřují zůstává předmětem spekulací. Vzduch byl opravdu studený a byl opravdu vyplněn právě takovýmn druhem ledových krystalků, o kterém je známo, že vytváří dobře známé jevy na obloze jako jsou světelné pilíře, sluneční pilíře, falešná slunce a měsíční halo. V části severní polokoule Země je tento rok studená zima plná sněhu a to poskytuje pozorovatelům oblohy nové a typicky nečekané příležitosti uvidět neobvyklé optické atmosférické jevy.

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Latvia


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »