Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k Ceresu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA/PS

Je to největší asteroid v pásu asteroidů, jaká tajemství asi skrývá? Organizace NASA vyslala k průzkumu a zmapování tohoto záhadného, 1000 kilometrů velkého Ceresu kosmickou sondu Dawn, aby pomohla s jejich odhalením. Ceres obíhá mezi Marsem a Jupiterem a je oficiálně označován jako trpasličí planeta, ale nikdy nebyl podrobně snímkován. Na videu z 20 políček, které bylo pořízeno minulý týden, je zde vidět, že jak se sonda Dawn přibližuje, tak její snímky začínají soupeřit se zatím nejlepšími kdy pořízenými snímky Ceresu z Hubblova kosmického dalekohledu. Na videu je vidět dost povrchových útvarů, aby se dala rozpoznat devítihodinová rotační perioda. Sonda Dawn svého cíle Ceresu dosáhne začátkem března, předtím srovná rychlosti a pokusí se vstoupit na orbitu tohoto zatím neprobádaného světa, aby mohla pořizovat snímky a zaznamenávat údaje, které pomohou lidstvu lépe porozumět nejenom podstatě a historii Ceresu, ale také rané historii celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Ceres, Dawn, Asteroid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »