Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k Ceresu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA/PS

Je to největší asteroid v pásu asteroidů, jaká tajemství asi skrývá? Organizace NASA vyslala k průzkumu a zmapování tohoto záhadného, 1000 kilometrů velkého Ceresu kosmickou sondu Dawn, aby pomohla s jejich odhalením. Ceres obíhá mezi Marsem a Jupiterem a je oficiálně označován jako trpasličí planeta, ale nikdy nebyl podrobně snímkován. Na videu z 20 políček, které bylo pořízeno minulý týden, je zde vidět, že jak se sonda Dawn přibližuje, tak její snímky začínají soupeřit se zatím nejlepšími kdy pořízenými snímky Ceresu z Hubblova kosmického dalekohledu. Na videu je vidět dost povrchových útvarů, aby se dala rozpoznat devítihodinová rotační perioda. Sonda Dawn svého cíle Ceresu dosáhne začátkem března, předtím srovná rychlosti a pokusí se vstoupit na orbitu tohoto zatím neprobádaného světa, aby mohla pořizovat snímky a zaznamenávat údaje, které pomohou lidstvu lépe porozumět nejenom podstatě a historii Ceresu, ale také rané historii celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Ceres, Dawn, Asteroid


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »