Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní iontový ohon komety Lovejoy

Uznání a copyright: Velimir Popov & Emil Ivanov (IRIDA Observatory)

Co způsobuje strukturu ohonu komety Lovejoy? Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), která je nyní vidět pouhým okem a je poblíž své nejvyšší jasnosti, předvádí iontový ohon s nádhernými podrobnostmi. Jak vyplývá z názvu, iontový ohon je tvořen plynem ionizovaným slunečním ultrafialovým světlem a odtlačovaným od Slunce slunečním větrem. Sluneční vítr má zřetelnou strukturu a je utvářen komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na komplexní strukturu ohonu má vliv proměnlivý sluneční vítr spolu s různými výtrysky vyvěrajícími z jádra komety. Je patrné, že struktura ohonu komety Lovejoy sleduje sluneční vítr, který se pohybuje směrem od Slunce a v průběhu času mění svůj vlnovitý vzhled. Modré barvě iontového ohonu dominuje rekombinace molekul oxidu uhelnatého, zatímco zelená barva komy kolem hlavy komety je způsobována většinou malým množstvím rekombinujících se dvouatomových molekul uhlíku. Na mozaice ze tří snímků, která byla pořízena před 9 dny z observatoře IRIDA v Bulharsku. Kometa Lovejoy se nejvíce přiblížila k Zemi před dvěma týdny a její největší přiblížení ke Slunci nastane asi za 10 dní. Poté bude kometa při návratu do vnější Sluneční soustavy slábnout, než se asi za 8000 let zase vrátí.

Astrofyzici: Prohlédněte si 950+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Comet lovejoy, Q2, Ion tail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »