Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z galaxie Cygnus A

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI; Radio: NSF/NRAO/AUI/VLA

Při letošním Mezinárodním roku světla můžeme oslavit astronomii tímto podrobným snímkem, který ukazuje aktivní galaxii Cygnus A ve světle celého elektromagnetického spektra. Z obrázku, na němž jsou i rentgenová data z observatoře Chandra (modře) je vidět, že Cygnus A je nesmírným zdrojem vysokoenergetických rentgenových paprsků. Přesto je ale slavnější díky nízkoenergetickému konci spektra. Cygnus A je jedním z nejjasnější zdrojů na obloze viditelným pro rádiové teleskopy a ve vzdálenosti 600 miliónů světelných let je jednou z nejbližších silných rádiových galaxií. Rádiová emise (červeně) sahá na každou stranu podél stejné osy téměř 300 000 světelných let a je způsobována výtrysky relativistických částic, které vyvěrají z centrální superhmotné černé díry. Horké skvrny nejspíš vyznačují konce výtrysků, které dopadají do chladnějšího a hustšího materiálu v okolí. Žlutě obarvená data na optických vlnových délkách z Hubbla a v okolím poli z přehlídky DSS (Digital Sky Survey) završují tento pozoruhodný pohled ve více vlnových délkách.

Štítky: Cygnus a, Aktivní galaxie, Multiwavelength


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »