Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy na zimním nebi

Uznání a BY-NC-2 License: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Které z těchto ikon noční oblohy dokážete najít na této nádherné hloubkové expozici severní zimní oblohy? K světlům na nebi patří hvězdy v pásu Orionu, mlhovina v Orionu, hvězdokupa Plejády, jasné hvězdy Betelgeuse a Rigel, mlhovina Kalifornie, Barnardova smyčka, kometa Lovejoy a planeta Mars. Hvězdy v pásu Orionu jsou téměř vertikální ve středové linii mezi obzorem a středem snímku, přičemž nejnižší hvězdu pásu překrývá červeně zářící mlhovina Plamen. Vlevo od pásu je červený oblouk Barnardovy smyčky následovaný jasnou oranžovou hvězdou Betelgeuse, zatímco vpravo od pásu je barevná mlhovina v Orionu následovaná jasnou modrou hvězdou Rigel. Ta modrá kupa jasných hvězd jsou Plejády, a vlevo od nich je mlhovina Kalifornie. Ta jasná oranžová tečka uprostřed snímku je Aldebaran, zatímco zelený útvar s dlouhým ohonem vpravo od něho je kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Snímek, na který se díváte byl pořízen asi před dvěma týdny u vesnice Palau ve Španělsku.
Oprava: Na chybu v popisu hvězd upozornil Marek Biely.

Štítky: Comet lovejoy, Plejády, Orion, Mouse over


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama Mléčné dráhy

Panorama z 3 řad po 15 snímcích. Každý snímek 15s iso 8000 s Canon 6D + Samyang 1.4

Další informace »