Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy na zimním nebi

Uznání a BY-NC-2 License: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Které z těchto ikon noční oblohy dokážete najít na této nádherné hloubkové expozici severní zimní oblohy? K světlům na nebi patří hvězdy v pásu Orionu, mlhovina v Orionu, hvězdokupa Plejády, jasné hvězdy Betelgeuse a Rigel, mlhovina Kalifornie, Barnardova smyčka, kometa Lovejoy a planeta Mars. Hvězdy v pásu Orionu jsou téměř vertikální ve středové linii mezi obzorem a středem snímku, přičemž nejnižší hvězdu pásu překrývá červeně zářící mlhovina Plamen. Vlevo od pásu je červený oblouk Barnardovy smyčky následovaný jasnou oranžovou hvězdou Betelgeuse, zatímco vpravo od pásu je barevná mlhovina v Orionu následovaná jasnou modrou hvězdou Rigel. Ta modrá kupa jasných hvězd jsou Plejády, a vlevo od nich je mlhovina Kalifornie. Ta jasná oranžová tečka uprostřed snímku je Aldebaran, zatímco zelený útvar s dlouhým ohonem vpravo od něho je kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Snímek, na který se díváte byl pořízen asi před dvěma týdny u vesnice Palau ve Španělsku.
Oprava: Na chybu v popisu hvězd upozornil Marek Biely.

Štítky: Comet lovejoy, Plejády, Orion, Mouse over


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »