Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žluté míče ve W33

Uznání: NASA/JPL-Caltech

Pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem na infračervených vlnových délkách 3.6, 8.0 a 24.0 mikronů namapované do viditelných barev červené, zelené a modré vyústilo do tohoto obrazu. W33 je kosmické mračno plynu a prachu a představuje hmotný komplex hvězdotvorných oblastí asi 13 000 světelných let daleko, téměř v rovině naší Mléčné dráhy. A co jsou to ty žluté míče? Když amatérští zájemci o vědu pomocí webového projektu Milky Way Project prohlíželi spousty snímků ze Spitzera a pořád se vyptávali vědců, tak našli útvary, které nazvali žluté míče. Nyní už existuje odpověď. Žluté míče na Spitzerových snímcích byly identifikovány jako rané stádium vzniku hvězd. Vypadají žluté, protože se překrývají červené a zelené oblasti a tyto barvy na Spitzerových vlnových délkách korespondují s prachem a organickými molekulami známými jako PAH - polycyklické aromatické uhlovodíky. Žluté míče představují stupeň předtím, než si nově zrozené hmotné hvězdy vyčistí v okolním plynu a prachu kolem sebe dutiny a na snímku vypadají jako bubliny se zeleným okrajem a s červeným středem. Tento úspěch astronomického crowdsourcingu je pouze jednou částí Zooniverse. Spitzerův snímek zabírá 0,5 stupně, tedy v odhadované vzdálenosti W33 asi 100 světelných let.

Štítky: W33, Star-formation, Infračervený, Citizen science


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »