Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémně dlouhý filament na Slunci

Uznání a copyright: Oliver Hardy

Včera Slunce představilo jeden z nejdelších dosud zaznamenaných filamentů. Dnes tam ještě stále může být. Enormní filament je vidět jako tmavá čára pod středem snímku a sahá přes Slunce na vzdálenost ještě větší, než je jeho poloměr, přes 700 000 kilometrů. Filament je ve skutečnosti žhavý plyn, který je udržován ve vzdvihu slunečním magnetickým polem, takže při pohledu ze strany by se jevil jako stoupající protuberance. Na snímku je vidět filament ve světle emitovaném vodíkem a tudíž zachycuje sluneční chromosféru. Sluneční dalekohledy, včetně sluneční observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory tento neobvyklý útvar sledují a observatoř SDO včera zaznamenala, jako ho obstoupilo spirální magnetické pole. Jelikož filamenty typicky trvají pouze několik hodin až dnů, tak jeho část by se mohla každou chvíli zhroutit nebo vyprsknout a žhavou plazmu buď vrátit na Slunce, nebo ji vyvrhnout do Sluneční soustavy. Je tam ještě tento filament? Klikněte na aktuální snímek Slunce z SDO a ověřte si to.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Filament, Magnetické pole


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »