Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením k Neptunu v roce 1989 pořídila kosmická sonda Voyager 2 tento snímek. Jasně jsou poprvé vidět světle zbarvené dlouhé mraky typu cirrus, které plují vysoko v Neptunově atmosféře. Stíny těchto mračen lze vidět dokonce i na nižší vrstvě mraků. Většina Neptunovy atmosféry je tvořena vodíkem a héliem, které nejsou vidět. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, v poryvech dosahují rychlosti 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysokých hustot pod oblačnou pokrývkou Uranu a Neptunu by mohly vznikat diamanty. Dvacet šest let poté má kosmická sonda NASA nazvaná New Horizons poprvé proletět v tomto červenci kolem Pluta.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů

Štítky: Neptun, Voyager, Mračna


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »