Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovitý mrak, Měsíc, Mars a Venuše

Uznání a copyright: Nuno Serrăo

Není to každý den, aby tak zajímavý mrak byl jako fotobomba na vašem snímku. Původní plán byl vyfotografovat vzácnou úhlovou konjunkci Marsu a Venuše, která nastala před jeden a půl týdnem s dalším bonusy v podobě srpku Měsíce a Mezinárodní kosmické stanice (ISS) poblíž. Naneštěstí na ostrově Madeira v Portugalsku se zrovna na tuto událost zatáhlo. Ovšem další den se před západem slunce objevil nádherný čočkovitý mrak, takže zručný astrofotograf rychle přišel s novým plánem. Při bližším pohledu na výsledný snímek je vidět, že vlevo je Měsíc a dole pod ním jsou ty slavné planety, Venuše je jasnější. Hlavním hrdinou se ovšem stal tento nečekaný čočkovitý (lentikulární) mrak, který možná trochu vypadá jako nějaká futuristická kosmická loď. Nehybný mrak i vše ostatní zespodu osvětlovalo zapadající Slunce a připravilo tak spletité vzory stínů, vrstev a jasně osvětlených oblastí a to všechno se odvíjí na odpovídajícím videu. Mars a Venuše se zase tak blízko spolu objeví koncem srpna, ovšem kdo ví, zda se je někde na Zemi podaří zachytit s tak fotogenickým mrakem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Lenticular Cloud, Mars, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »