Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Image Credit: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Bylo to koncem jara na severním Marsu, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), zahlédla toto místní zjevení. Jádro vířícího prachového víru, který tehdy v roce 2012 postupoval plochou, zaprášenou Amazonis Planitia, má průměr asi 140 metrů. Vlečka víru, který zdvihá prach do řídké marťanské atmosféry, sahá až 20 kilometrů nad povrch. Prašné víry jsou pro tuto oblast Marsu běžné, nastávají po zahřátí povrchu Sluncem, čímž vznikají teplé, stoupavé proudy, které začínají rotovat. Tečné rychlosti větru v prachových vírech na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Mars, Prachový vír, MRO


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »