Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v centru Galaxie

Uznání: Susan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Střed naší Galaxie Mléčné dráhy se před zvědavými zraky optických dalekohledů skrývá za mračny zatmívajícího prachu a plynu. Ovšem na tomto nádherném pohledu infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu pronikly přes většinu prachu a ukázaly oblast galaktického centra plnou hvězd. Podrobná mozaika z mnoha menších snímků ve falešných barvách ukazuje starší a chladnější hvězdy modře. Červeně zářící prachová mračna souvisí s mladými, horkými hvězdami ve hvězdných porodnicích. Teprve nedávno bylo zjištěno, že i v úplném středu Mléčné dráhy mohou vznikat nové hvězdy. Centrum Galaxie leží asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Obrázek v této vzdálenosti zabírá 900 světelných let.

Štítky: Infračervený, Galaktický střed, Spitzer space telescope


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »