Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch ohnivé sopky pod hvězdami

Image Credit & Copyright: Diego Rizzo

Nejprve bylo cítit něco neobvyklého. Potom následoval hlučný výbuch. A pak se očím naskytlo něco úžasného. Při čekání kolem půlnoci na možnou erupci ohnivé sopky Volcán de Fuego v Guatemale připravená kamera minulý měsíc zachytila mimořádný obraz. Je vidět, jak po straně sopky dolů stéká láva, vzhůru stoupá popel a z kaldery vybuchují bubliny zářícího magmatu. V pozadí jsou vidět světla nedalekého města Escuintla, což je jedno z několika blízkých měst, které bylo svědkem už několika předcházejících spektakulárních erupcí. Na nočním nebi, které je v porovnání se sopkou klidné, jsou vysoko nahoře dobře známé hvězdy. Sopka Volcán de Fuego má obvykle nízkou úroveň aktivity a není známo, kdy nastane další spektakulární erupce.

Klikněte někam do vesmíru: Generátor náhodných APODů

Štítky: Sopka, Erupce, Skyscape, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »