Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste na konec světa podívat se na úplné zatmění Slunce? Pokud ano, překvapilo by vás najít tam už někoho jiného? V roce 2003 se Slunce, Měsíc, Antarktida a dva fotografové postavili v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce do jedné přímky. I přes tuto extrémní polohu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vypravila ke spodku světa, aby zakusila krátkodobé zmizení Slunce za Měsícem. Jedním ze získaných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány, aby realisticky simulovaly, jak zatmění vidělo přizpůsobivé lidské oko. V okamžiku záběru byly spolu Měsíc i Slunce nad antarktickým hřebenem. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelná vznešená sluneční korona. Zcela náhodou byl na jednom ze snímků zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji video kameru. Po jeho levici je vidět taška se zařízením a skládací křeslo. V pátek nastane úplné zatmění Slunce, které bude vidět ze severního Atlantského oceánu.

Štítky: Úplné zatmění, Antarktida, Korona


25. vesmírný týden 2017

25. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 19. 6. do 25. 6. 2017. Měsíc je na ranní obloze a bude v novu. Očekáváme denní zákryt Aldebaranu a Hyád. Večer je vidět Jupiter, Saturn je na obloze celou noc. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z jasnějších komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Vyhlížíme noční svítící oblaka. SpaceX plánuje hned dva starty Falconu 9. Očekáváme také jeden ruský a indický start. Rubrika 100 Pozorování ke 100 letům ČAS přináší upozornění na letní slunovrat, noční svítící oblaka a podrobnosti k zákrytu Aldebaranu Měsícem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2015 V2 Johnson

Canon 400D; komora J.Drbohlav; 5 x 150s

Další informace »