Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní rovnodennostní zatmění

Uznání a copyright: Stan Honda

Začátkem jara se na ostrově Longyearbyen v norském arktickém souostroví Špicberky dá čekat studené počasí a plno sněhu. To se ovšem ukázalo jako dobré pro pozorování úprku umbrálního stínu Měsíce severem planety Země. Na 3 minuty se tato oblast při úplném zatmění Slunce 20. března ponořila do temnoty a tak dobře oblečení pozorovatelé mohli na mrazivě čisté obloze vidět temné Slunce. Dobře načasovaný snímek zachytil konec totality, kdy z obzoru utekl stín Měsíce a jak měsíční kotouč začal odkrývat Slunce, tak sluneční korona začala slábnout. Kolem měsíčního okraje už proudí přímé sluneční paprsky a vytvářejí prchavý jev blyštivého diamantového prstenu.

Galerie: Sluneční zatmění

Štítky: Tse, Sluneční zatmění, Rovnodennost


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »