Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voorwerpjes ve vesmíru

Uznání: NASA, ESA, W. Keel (Univ. Alabama)

Tajemný Hanny's Voorwerp, což holandsky znamená "Hanin objekt", je ve skutečnosti obrovský útvar velikosti Mléčné dráhy, který silně září zeleným světlem z ionizovaných atomů kyslíku. Předpokládá se, že jde o slapový ocas materiálu po dávném splynutí galaxií, který je nasvícen a ionizován vzplanutým kvasarem, který sídlí v centru vzdálené spirální galaxie IC 2497. Jeho vzrušující objev z roku 2007 holandskou učitelkou Hanny van Arkel, když se podílela na online projektu Galaxy Zoo, od té doby inspiroval hledání a objevení dalších osmi trochu strašidelně zelených kosmických útvarů. Ty jsou zobrazeny na těchto panelech Hubblovým kosmickým dalekohledem a všech osm je vidět poblíž galaxií s energetickým jádrem. Tyto objekty, daleko od svých asociovaných galaxií, jsou nejspíše echa aktivity kvasarů, osvětlovaných jen tehdy, když je zasáhne světlo ze vzplanutí jádra kvasaru desítky tisíc let poté, co samotné vplanutí kvasaru už pohaslo. Naší Mléčné dráze a Galaxii v Andromedě hrozí v budoucnu splynutí a to by mohlo vyvolat vznik kvasaru, který by mohl osvětlit naši vzdálenou budoucí verzi Hanny's Voorwerp.

Štítky: Aktivní galaxie, Agn, Kvasar, Voorwerp


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »