Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu Země

Uznání a copyright: Rolf Olsen

Minulý týden se úplněk zcela ponořil do tmavého umbrálního stínu Země, i když jen krátce. Úplná fáze zatmění Měsíce 4. dubna 2015 trvala méně než 5 minut, šlo o nejkratší úplné zatmění Měsíce století. Měsíc prolétal pouze severním okrajem umbrálního stínu, takže lunární sever zůstal poměrně světlý, zatímco zbytek přivrácené strany Měsíce hýřil krásnými odstíny modrých až červených barev. Zčervenalé světlo, které dopadá na měsíční povrch, prošlo filtrem nižší atmosféry. Z lunární perspektivy přichází ze všech západů a východů slunce kolem okraje Země v siluetě. Modřejší světlo u okraje stínu je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale pochází z paprsků slunečního světla, které prochází horními vrstvami stratosféry. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje světlo červené a propouští modré. Ostrý teleskopický pohled na totalitu pochází z Aucklandu na Novém Zélandu a severní pól Měsíce je natočen v horní části snímku.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Ozón


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »