Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu Země

Uznání a copyright: Rolf Olsen

Minulý týden se úplněk zcela ponořil do tmavého umbrálního stínu Země, i když jen krátce. Úplná fáze zatmění Měsíce 4. dubna 2015 trvala méně než 5 minut, šlo o nejkratší úplné zatmění Měsíce století. Měsíc prolétal pouze severním okrajem umbrálního stínu, takže lunární sever zůstal poměrně světlý, zatímco zbytek přivrácené strany Měsíce hýřil krásnými odstíny modrých až červených barev. Zčervenalé světlo, které dopadá na měsíční povrch, prošlo filtrem nižší atmosféry. Z lunární perspektivy přichází ze všech západů a východů slunce kolem okraje Země v siluetě. Modřejší světlo u okraje stínu je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale pochází z paprsků slunečního světla, které prochází horními vrstvami stratosféry. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje světlo červené a propouští modré. Ostrý teleskopický pohled na totalitu pochází z Aucklandu na Novém Zélandu a severní pól Měsíce je natočen v horní části snímku.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Ozón


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »