Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Zlatou bránou

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Panoramatický pohled na úplné zatmění Měsíce 4. dubna nad mostem Zlatá brána v San Francisku je hrou stínů na vodě a na nebi. Kotouč úplňku už ve stínu planety Země je při jeho krátké totální fázi stále snadné spatřit. Městská noční scéna se skládá z širokého rozpětí okem viditelných jasností. Nejkratší úplné zatmění Měsíce v tomto století bylo také třetím v řadě čtyř následujících úplných zatmění Měsíce, takzvané tetrády. Zatmění přicházejí zhruba v šestiměsíčních intervalech a dvě předešlá nastala 15. dubna a 8. října. Příští a poslední zatmění této tetrády nastane 28. září. Tato tetráda let 2014-2015 je jednou z 8 tetrád úplných zatmění Měsíce v 21. století.

Štítky: Tle, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »