Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Špicberky

Uznání a copyright: Thanakrit Santikunaporn

Jede, jede a už je to pryč To byl pocit minulý měsíc na norských Špicberkách při úplném zatmění Slunce Měsícem. Na obrázku je vidět zatmění snímané každé tři minuty a snímky se potom digitálně sloučily i se snímkem popředí ze stejného místa. V popředí je vidět, jak zírají četní cestovatelé za zatměním, přičemž někteří rozvinuli opravdu důmyslné kamery. Jak se Měsíc a Slunce pohybovaly po obloze, a tak daleko na severu to bylo skoro horizontálně, tak Měsíc postupně stále více zakrýval Slunce. Na centrálním snímku Měsíc zcela stíní sluneční kotouč, takže bezprostřední okolí vypadá jako noc během dne. Vyjímkou je Měsíc samotný, který je obklopen rozsáhlou koronou ze Slunce. Pochopitelně, že o 2,5 minuty později se povrch Slunce zase objevil. Příští úplné zatmění Slunce nastane v příštím březnu 2016 a bude viditelné z jihovýchodní Asie.

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Norway


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »