Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Špicberky

Uznání a copyright: Thanakrit Santikunaporn

Jede, jede a už je to pryč To byl pocit minulý měsíc na norských Špicberkách při úplném zatmění Slunce Měsícem. Na obrázku je vidět zatmění snímané každé tři minuty a snímky se potom digitálně sloučily i se snímkem popředí ze stejného místa. V popředí je vidět, jak zírají četní cestovatelé za zatměním, přičemž někteří rozvinuli opravdu důmyslné kamery. Jak se Měsíc a Slunce pohybovaly po obloze, a tak daleko na severu to bylo skoro horizontálně, tak Měsíc postupně stále více zakrýval Slunce. Na centrálním snímku Měsíc zcela stíní sluneční kotouč, takže bezprostřední okolí vypadá jako noc během dne. Vyjímkou je Měsíc samotný, který je obklopen rozsáhlou koronou ze Slunce. Pochopitelně, že o 2,5 minuty později se povrch Slunce zase objevil. Příští úplné zatmění Slunce nastane v příštím březnu 2016 a bude viditelné z jihovýchodní Asie.

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Norway


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »