Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA, Rosetta, NAVCAM; processing by Giuseppe Conzo

Co se to děje s kometou 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá)? Jak se 3-km velká kometa přibližuje ke Slunci, tak jeho teplo způsobuje vyvrhování plynu a prachu z jádra. Kosmická sonda Rosetta dorazila ke dvojitému kometárnímu jádru minulý červenec a nyní spolu s tímto obřím tmavým ledovcem obíhá Slunce. Nedávné analýzy dat odeslaných na Zemi kosmickou sondou Rosetta ukázaly, že voda, kterou 67P vyvrhuje, se významně liší od vody na Zemi, což znamená že pozemská voda by nemusela pocházet z dávných srážek s kometami jako je 67P. Navíc ani Rosetta ani její přistávací modul Philae nedetekovaly magnetické pole kolem jádra komety, což může ukazovat na to, že při vývoji rané Sluneční soustavy magnetismus možná nebyl důležitý. Kometa 67P je zde vidět ve falešných barvách ve fázi srpku a jak postupuje ke svému největšímu přiblížení se Sluncem v srpnu 2015, kdy bude od Slunce jen o něco dále než Země, tak stupňuje svoje vypařování.

Štítky: Jádro komety, 67p, Crescent


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »