Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední den MESSENGERu u Merkuru

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Kosmická sonda MESSENGER nejprve kolem Merkuru obíhala a včera na něm spočinula v této oblasti povrchu. Scéna vytvořená ze snímku a laserových výškových měření z MESSENGERu pohlíží na sever přes severovýchodní okraj širokého, lávou vyplněného bazénu Shakespeare. Ten velký kráter o průměru 48 km u horního okraje vlevo je kráter Janáček. Výška terénu je barevně kódovaná, červené oblasti jsou o asi 3 kilometry výše, než ty modré. Bylo předpovězeno, že poslední oběh MESSENGERu skončí skoro ve středu, sonda dopadne rychlostí asi 4 kilometry za sekundu a vytvoří nový kráter o průměru asi 16 metrů. Dopad na odvrácené straně Merkuru nebyl pozorován dalekohledy, ale byl potvrzen, když v daném čase očekávaného vynoření zpoza planety nebyl ze sondy detekován žádný signál. Sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemisty and Ranging) byla vypuštěna v roce 2004 a po dosažení nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v roce 2011 uskutečnila přes 4000 oběhů.

Štítky: Messenger, Merkur, Janáček


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »