Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe z Mauna Kea

Uznání a copyright: Shane Black Photography

Co kdybyste mohli stát na vrcholu sopky a dívat se do vesmíru? Při správném načasování byste mohli uvidět panoráma jako je vidět zde. V tom to případě je sopkou havajská Mauna Kea a byla to jasná noc v době minulého léta. V popředí panorámatu směrem na jih je drsný terém posetý kameny. O něco výše a dále je bílá deka vodorovně mračen rozprostřených až k obzoru a zdánlivě odděluje Zemi a nebe. Světla měst ozařují oblaka a oblohu dalko vlevo, zatímco vlevo od středu mračna rozsvěcuje oranžová láva z vulkanické kaldery Kilauea. Blízko středu obzoru je v tmavé siluetě vidět vrchol ještě vzdálenější havajské sopky Mauna Loa. Nad mračny je patrné zelené světélkování vzduchu, které způsobují molekuly excitovaného vzduchu Sluncem během dne. To jasné těleso vpravo je Měsíc. Zcela vpravo se nahoru táhne difuzní pás světle zbarveného zvířetníkového světla. Nejvzdálenější je centrální pás naší Mléčné dráhy, který se zdá svisle vycházet z Mauna Loa. Člověk, který toto úžasné panoráma zažil a zaznamenal, stojí před vámi ve středu snímku.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Mléčná dráha, Mauna Kea, Zvířetníkové světlo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »