Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a stopy hvězd nad Islandem

Uznání a copyright: Vincent Brady

Byla to jedna z nejtišších nocí polárních září za týdny. Přesto ale na severním Islandu minulý listopad slabé polární záře osvěcovaly oblohu každou jasnou noc. Na 360 stupňovém panoramatu je vidět digitální spojení ze čtyř širokoúhlých kamer, každá z nich simultánně pořídila za 42 minut 101 záběrů. V popředí je klidné jezero Myvatn s malebnými skalními formacemi, které zůstaly po dávných lávových tocích. U obzoru oblohou přecházejí nízké zelené polární záře a ukazují impozantní složitost. Hvězdy v dálce jsou vidět s neobvyklými stopami, jelikož jak se Země pootočila, tak brzké expozice byly uměle zeslabeny.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Stopy hvězd, Auroras, Iceland


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »