Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický strom

Uznání a copyright: César Vega Toledano ; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Nejprve byly stromy. Fotograf si ve městě Salamanca ve Španělsku povšiml, jak jedinečně vypadají prořezané duby. Pak přišla Galaxie. Fotograf zůstal vzhůru až do dvou do rána a čekal, až Mléčná dráha vyšla nad úroveň majestátního dubu. Z této pečlivě zvolené perspektivy se prachové pásy Galaxie jeví jako přirozené pokračování větví na stromě. Poslední přišlo světlo. Ke slovu se dostala baterka na odvrácené straně stromu, aby vytvořila siluetu. Shodou okolností jsou podobné siluety vidět i u dalších stromů nad poměrně jasným obzorem. Snímek byl pořízen jako jediná 30 sekundová expozice počátkem tohoto měsíce a byl digitálně zpracován tak, aby vynikla Mléčná dráha.

Štítky: Stromy, Mléčná dráha, Starscape, Mouse over


26. vesmírný týden 2017

26. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 26. 6. do 2. 7. 2017. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer je vidět Jupiter a Saturn, který je potom na obloze až do svítání. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Noční svítící oblaka jsou tu. Odstartoval český a slovenský cubesat. SpaceX zvládla jeden start s přistáním v pátek a druhý plánuje v neděli.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Romance s nočními svítícími oblaky

Jaký to krásný výhled na NLC 24. června 2017. Obloha byla zprvu zatažená, ale při soumraku se pomalu oblačnost rozpadala. A jak soumrak postupoval, běžná oblačnost chytla slabý načervenalý nádech, zatímco vysoko nad nimi se do stříbřitě-modra již barvily NLC. To vše se líbezně odráželo o klidnou hladinu Sečské přehrady. Canon 6D, Takumar 50 mm, f2.0, ISO 320, 5×10 s - panorama ze stativu.

Další informace »