Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický strom

Uznání a copyright: César Vega Toledano ; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Nejprve byly stromy. Fotograf si ve městě Salamanca ve Španělsku povšiml, jak jedinečně vypadají prořezané duby. Pak přišla Galaxie. Fotograf zůstal vzhůru až do dvou do rána a čekal, až Mléčná dráha vyšla nad úroveň majestátního dubu. Z této pečlivě zvolené perspektivy se prachové pásy Galaxie jeví jako přirozené pokračování větví na stromě. Poslední přišlo světlo. Ke slovu se dostala baterka na odvrácené straně stromu, aby vytvořila siluetu. Shodou okolností jsou podobné siluety vidět i u dalších stromů nad poměrně jasným obzorem. Snímek byl pořízen jako jediná 30 sekundová expozice počátkem tohoto měsíce a byl digitálně zpracován tak, aby vynikla Mléčná dráha.

Štítky: Stromy, Mléčná dráha, Starscape, Mouse over


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »