Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický strom

Uznání a copyright: César Vega Toledano ; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Nejprve byly stromy. Fotograf si ve městě Salamanca ve Španělsku povšiml, jak jedinečně vypadají prořezané duby. Pak přišla Galaxie. Fotograf zůstal vzhůru až do dvou do rána a čekal, až Mléčná dráha vyšla nad úroveň majestátního dubu. Z této pečlivě zvolené perspektivy se prachové pásy Galaxie jeví jako přirozené pokračování větví na stromě. Poslední přišlo světlo. Ke slovu se dostala baterka na odvrácené straně stromu, aby vytvořila siluetu. Shodou okolností jsou podobné siluety vidět i u dalších stromů nad poměrně jasným obzorem. Snímek byl pořízen jako jediná 30 sekundová expozice počátkem tohoto měsíce a byl digitálně zpracován tak, aby vynikla Mléčná dráha.

Štítky: Stromy, Mléčná dráha, Starscape, Mouse over


12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hĺadanie kométy 41P/ Tuttle-Giacobini-Kresak

Len malá modrá bodka na správnom mieste Potrebný by bol silnejší objektív

Další informace »