Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulzující polární záře nad Islandem

Uznání videa a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées); Music: Eric Aron

Proč polární záře pulzují? Nikdo neví. I když je toto neobvyklé chování známo dosti dlouho, tak příčina zůstává předmětem výzkumu. Na videu je zde zachycena impozantní pulzace polární záře v polovině března nad ledovcem Svínafellsjökull na Islandu. Toto 48 sekundové video není zrychlené. Pulzace v reálném čase jsou příkladné v sekvencích, kde je astrofotograf vidět, jak se pohybuje v popředí. Podrobná prohlídka záhadného blikání barev na obloze ukazuje, že se některé struktury opakují, zatímco jiné nikoliv. Rychlá změna pulzace, která je zde vidět, je dosti neobvyklá, běžnější jsou polární záře, kde pulzace trvají několik sekund. Nedávný výzkum ukázal, že pulzace jsou více běžné v polárních zářích vyvolaných elektrony než v protonových polárních zářích a že zároveň může fluktuovat místní zemské magnetické pole.

Astrofyzici: Prohlédněte 1000+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Polární záře, Pulzy, Iceland, Video


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »