Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod skupiny skvrn AR 2339 přes Slunce

Uznání: NASA, SDO; Video compilation & Copyright: Stanislav Korotkiy (AstroAlert) & Mikhail Chubarets;
Music: Pas de Deux (Bird Creek)

Jak se vyvíjí sluneční skvrny? Velké tmavé sluneční skvrny a aktivní oblasti, které je obsahují, mohou trvat týdny, ale všechno se v průběhu času stále vyvíjí. Takové změny byly zvláště zřejmé před několika týdny, když se aktivní oblast AR 2339 vyhoupla na zpoza okraje Slunce a dalších 12 dní ji sledovala družicová sluneční observatoř NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Na zrychleném videu je vidět, jak se některé sluneční skvrny od sebe vzdalují a některé se slučují. Po celou tu dobu se tmavé centrální umbrální oblasti vnitřně posunují a jejich okolní světlejší penumbry se mihotají a vlní. Zdá se, že okolí na Slunci bliká, jak se koberec žlutých granulí během hodin vzniká a zaniká. Sluneční skvrny jsou obecně chladné oblasti, kde místní magnetické pole proniká slunečním povrchem a potlačuje zahřívání. Minulý týden přes sluneční kotouč prošla ještě aktivnější oblast AR 2371 a uvolňovala silná vzplanutí, která zde na Zemi vyústila do impozantních polárních září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Aktivní oblast, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »