Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvláštní hora na Cereře

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikla tato velká hora na trpasličí planetě Ceres? Nikdo pořádně neví. Kosmická sonda Dawn na oběžné dráze kolem Ceres jakoby v očekávání dnešního Dne planetek (Asteroid Day) na Zemi pořídila dosud nejlepší snímek neobvyklé vysoké hory největšího asteroidu v pásu asteroidů. Tato výjmečná hora je vidět na snímku nahoře a zvedá se do výse 5 kilometrů z oblasti, která je jinak docela rovná. Snímek byl pořízen před dvěma týdny ze vzdálenosti asi 4000 kilometrů. I když k hypotézám o původu této hory patří vulkanismus, impakty a desková tektonika, tak jasné důkazy, které by kteroukoliv z nich podporovaly, chybí. Na celém povrchu Ceres jsou též vidět záhadné světlé oblasti: bílé skvrny, jejichž původ a složení zůstává předmětem aktivního výzkumu. I když se předpokládá, že sonda Dawn bude Ceres, která se oficiálně nazývá trpasličí planetou, obíhat milióny let, tak její hydrazinové palivo, nyní potřebné k zamíření komunikační antény k Zemi, se někdy v průběhu příštího roku vyčerpá.

Dnes a zítra večer: Po západu Slunce se podívejte na Venuši a Jupiter blízko sebe.

Štítky: Ceres, Asteroid, Mountain


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »