Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4372 a Tmavá věcička

Image Credit & Copyright: Marco Lorenzi

Pěkná mlhovina Tmavá věcička na jižní obloze v souhvězdí Mouchy (Musca) je výborný cíl pro triedry. Kosmické mračno prachu je vidět proti bohatému poli hvězd jižně od nápadné mlhoviny Uhelný pytel a od Jižního kříže. Tmavá věcička je dlouhá asi 3 stupně a její jižní špička (vlevo dole) končí tečkou kulové hvězdokupy NGC 4372. NGC 4372 sídlí v halu naší Galaxie Mléčné dráhy, což je útvar vzdálený asi 20 000 světelných let, který se do pohledu s Temnou věcičkou promítá jen náhodou. Temná věcička, tak dobře definována v siluetě, patří do molekulárního mračna v Mouše, ale je lépe známa pod svým přízviskem, které jí přiřkl astrofotograf a spisovatel Dennis di Cicco v roce 1986, když z australské pustiny pozoroval kometu Halley. Temná věcička je asi 700 světelných let daleko a měří přes 30 světelných let.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Mu8, Ngc4372, Tmavá mlhovina, Molekulární mračno, Temný mrakv mouše


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »