Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protuberance na Slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

K východnímu obzoru Slunce 16. září se táhne krajina žhnoucího plazmatu zavěšeného ve smyčkach propleteného magnetického pole. Snímek byl pořízen dalekohledem ze zahrádky přes úzkopásmový filtr ve světle ionizovaného vodíku a je zde vidět obří protuberance vyzvižená nad okraj slunečního kotouče. Vzhledem k velikosti stěny magnetizovaného plazmatu asi 600 000 kilometrů jsou všechny planety Sluneční soustavy malé. I největší plynný obr Jupiter se může honosit průměrem pouhých 143 000 kilometrů a průměr Země je jen asi 12 756 kilometrů. Pro svůj vzhled se tenty typ protuberance nazývá živý plot, ovšem tento enormní útvar není vůbec stabilní a takové velké sluneční protuberance často vybuchují.

Štítky: Slunce, Protuberance, H alpha


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »