Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická analema

Uznání a copyright: Adrianos Golemis

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Lepší a názornější odpovědí na tuto otázku je analema, složený obraz pořízený ze stejného místa ve stejnou denní dobu během celého roku. Díváte se na analemu, která byla pořízena navzdory nízkým teplotám a prudkým větrům u stanice Concordia v Antarktidě. Na digitálním kompozitním obrazu, který je zřejmě první analemou z Antarktidy, byla poloha Slunce zachycena po mnoho dní vždy v 16 hodin odpoledne. Důvodem toho, že na obrázku jsou polohy Slunce jen od září do března je skutečnost, že Slunce je po zbytek roku pod obzorem. Dnes je rovnodennost a tak Slunce na jižním pólu vychází poprvé po šesti měsících a nezapadne až do příští rovnodennosti v březnu, nehledě na výrazné atmosférické refrakční jevy. Naopak, Slunce na severním pólu dnes po šesti měsících denního světla zapadá. Pro celou Zemi mezi póly dnešní rovnodennost znamená, že den i noc jsou dlouhé 12 hodin.

Sledujet APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Analemma, Antarktida, Rovnodennost


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »