Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes v noci: Zatmění superúplňku

Uznání videa: NASA's GSFC, David Ladd (USRA) & Krystofer Kim (USRA)

Dnes v noci jasný úplněk ztmavne do červena. Dnešní noc bude Měsíc obzvlášť jasný, jelikož dosáhne své plně osvětlené fáze, když bude na své eliptické dráze Zemi co nejblíž. Co do velikosti a jasnosti se tento úplněk označuje jako superúplněk, ačkoliv "super" je trochu přehnané, protože bude jen o pár procent jasnější a větší, než průměrný úplněk. Měsíc nicméně potemní a zčervená, protože dojde k úplnému zatmění Měsíce, což je událost, při které je Měsíc zcela ve stínu Země. Slabá červená barva je důsledkem toho, že se modré sluneční světlo v zemské atmosféře více rozptyluje. Úplněk z dnešní noci se může nazývat sklizňovým úplňkem, jelikož nastává blízko zářijové rovnodennosti, což je na severní polokouli období sklizně. Úplná zatmění superúplňků jsou poměrně vzácná, poslední takové zatmění bylo v roce 1982 a příští bude v roce 2033. Dnešní úplné zatmění bude trvat něco přes hodinu a nejlépe bude vidět z východu Severní Ameriky po západu slunce, z Jižní Ameriky uprostřed noci a ze západní Evropy před východem.

Živý přenos z NASA: Zatmění superúplňku 2015.

Štítky: Supermoon, Lunární zatmění, Animation, Video


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »