Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes v noci: Zatmění superúplňku

Uznání videa: NASA's GSFC, David Ladd (USRA) & Krystofer Kim (USRA)

Dnes v noci jasný úplněk ztmavne do červena. Dnešní noc bude Měsíc obzvlášť jasný, jelikož dosáhne své plně osvětlené fáze, když bude na své eliptické dráze Zemi co nejblíž. Co do velikosti a jasnosti se tento úplněk označuje jako superúplněk, ačkoliv "super" je trochu přehnané, protože bude jen o pár procent jasnější a větší, než průměrný úplněk. Měsíc nicméně potemní a zčervená, protože dojde k úplnému zatmění Měsíce, což je událost, při které je Měsíc zcela ve stínu Země. Slabá červená barva je důsledkem toho, že se modré sluneční světlo v zemské atmosféře více rozptyluje. Úplněk z dnešní noci se může nazývat sklizňovým úplňkem, jelikož nastává blízko zářijové rovnodennosti, což je na severní polokouli období sklizně. Úplná zatmění superúplňků jsou poměrně vzácná, poslední takové zatmění bylo v roce 1982 a příští bude v roce 2033. Dnešní úplné zatmění bude trvat něco přes hodinu a nejlépe bude vidět z východu Severní Ameriky po západu slunce, z Jižní Ameriky uprostřed noci a ze západní Evropy před východem.

Živý přenos z NASA: Zatmění superúplňku 2015.

Štítky: Supermoon, Lunární zatmění, Animation, Video


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »