Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Pluta

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI, Stuart Robbins

Jaké by to bylo, proletět kolem Pluta? Kosmická sonda New Horizons učinila minulý červenec právě to a nadále odesílá úžasné snímky této trpasličí planety. Některé pečlivě vybrané snímky byly digitálně sestaveny do videa, na které se můžete podívat. Animace začíná přibližováním New Horizon k soustavě Pluta, přičemž Pluto a jeho největší měsíc Charon obíhají kolem společného těžiště. Jak se sonda snáší k Plutu, tak se dají téměř rozlišit překvapivé povrchové útvary, které ovšem naneštěstí rotací rychle mizí z dohledu. Sonda New Horizons potom prolétá kolem velké, fascinující, světlé a hladké srdcovité oblasti, která je nyní známá jako Tombaugh Regio. Sonda se pak otočí zpět k noční straně Pluta, takže vidí kolem dokola jeho atmosférický závoj. V závěrečné sekvenci Pluto nakonec zeslábne a je vidět s oběžnými drahami jeho menších měsíců. Lidstvo sice nemá v současnosti žádné plány se k Plutu vrátit, ale sonda New Horizons bude zřejmě nasměrována k dalšímu průletu kolem planetky, která je nyní známa jen jako 2014 MU69.

Štítky: Pluto, New horizons, Flyby, Video


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »