Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence zatmění v La Palma

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN)

Sekvence snímků vlevo sleduje poslední úplné zatmění Měsíce v září nad drsnou krajinou a mořem mraků kanárského ostrova La Palma. Snímky jsou složeny do kruhové projekce rybím okem, přičemž je patrné, jak se výrazně mění jasnost perigeového úplňku vně úplné fáze k jeho zeslabení v průběhu 72 minut dlouhé totality. Jediný snímek vpravo zachytil potemnělý červený lunární kotouč ve fázi úplného zatmění, kdy je Měsíc hluboko ve stínu Země. Velikost snímku zatmělého Měsíce vpravo zhruba ilustruje poměrnou velikost Země a Měsíce ve srovnání s kruhovou projekcí sekvence zatmění.

Štítky: Tle, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »