Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vstup Měsíce do stínu Země

Uznání a copyright: Thodoris Tzalavras

Pozorovatelé Měsíce na noční straně naší planety se mohli v noci z 27. na 28. září těšit úplnému zatmění Měsíce. Celé nebeské představení bylo bohatě snímkováno, ovšem tento snímek měsíčního zatmění vypadá možná trochu zvláštně a nezvykle, neboť byl pořízen jednoduchou kamerou z doby, která je už pryč. Do kamery Speed Graphic na stativu na ostrově Kypr byl vložen plochý film 4x5 palců (10,16x26,20cm) Závěrka byla otevřena po dobu 90 minut, takže byla zaznamenána stopa úplňku v perigeu od začátku fáze částečného zatmění (nahoře) až do poloviny úplného zatmění, kdy byl Měsíc už nad západním obzorem. Měsíc po vstupu do stínu Země slábnul, a jak zatmění postupovalo, tak se jeho stopa se zužovala.

Štítky: Tle, Lunární zatmění, Speed graphic, Camera


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »