Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, hvězdy a prach

Uznání a copyright: Eric Coles and Mel Helm

Je tato galaxie chycená do pavučiny z prachu? Ne, je daleko v pozadí. Ovšem hvězdami s paprsky a strašidelnými tvary se to na tomto hloubkovém obrazu nebe jen hemží. Dobře zkomponované zorné pole zabírá na obloze v souhvězdí Pegasus asi rozměr úplňku. Jasnější hvězdy pochopitelně vykazují difrakční paprsky, což je běžný jev, který způsobují vnitřní podpory v zrcadlových dalekohledech a nacházejí se uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy. Ta slabá, ale všudepřítomná mračna mezihvězdného prachu se zvedají nad galaktickou rovinu a slabě odrážejí kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Někdy se jim říká cirry z vysokých šířek, nebo kolektivně ozářené mlhoviny a souvisí s molekulárními mračny. V tomto případě scénu zaplňuje difúzní mračno katalogizované jako MBM 54, vzdálené méně než 1000 světelných let. Ta galaxie zdánlivě zapletená v prachu je spirální galaxie NGC 7497 asi 60 miliónů světelných let daleko. NGC 7497 je vidět ve středu skoro z boku a její vlastní spirální ramena prachové pásy odrážejí barvy hvězd a prachu Mléčné dráhy.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 7497, Integrated flux nebulae


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »