Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náhlý výtrysk na kometě 67P

Image Uznání: ESA/Rosetta/MPS

Pak vybuchla! Názorná demonstrace, jak krátký život mají některé kometární výtrysky koncem července zdokumentovala kosmická sonda Rosetta, která obíhá jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá). Na animaci jsou vidět změny v rotaci komety během tří snímků. I když první snímek neukazuje nic neobvyklého, tak na druhém je silný výtrysk, který pochází z povrchu 67P pouze o 20 minut později, a poslední zase 20 minut poté ukazuje jen slabý zbytek jednou tak aktivního výtrysku. Komety mohou u Slunce vytvářet dlouhé krásné ohony, které proudí vnitřní Sluneční soustavou. Jak kometární výtrysky tyto ohony vytvářejí je předmětem výzkumu za pomocí snímků jako jsou tyto. Další nedávná měření Rosetty ukazují, že voda na Zemi nemusí pocházet z komet jako je 67P vzhledem k výrazným rozdílům v nečistotách. Kometa 67P měří asi 4 kilometry, obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem a od srpna 2014 kolem ní obíhá kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Rosetta má koncem roku 2016 naplánováno na kometu 67P pomalu dopadnout.

Nyní k mání: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: 67p, Kometa, Výtrysk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »