Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons barevně

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na vloženém snímku, který byl pořízen při průletu sondy New Horizons kolem Pluta v červenci 2015, je vidět rozlehlá hora, neformálně nazvaná Wright Mons, která je asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká s širokou a hlubokou depresí na vrcholu. Rozlehlé hory s vrcholovými krátery lze najít ve Sluneční soustavě kdekoliv, třeba velkou štítovou sopku Mauna Loa na Zemi nebo obrovský Olympus Mons na Marsu. Vědci z týmu New Horizons zaznamenali výraznou podobnost Wright Mons na Plutu a nedaleké Piccard Mons, s velkými štítovými sopkami, což naznačuje že obě hory jsou obří kryovulkány, kde kdysi z vnitřku chladného vzdáleného světa vyhřezl roztavený led. Wright Mons na zmrzlé trpasličí planetě by mohl být největší sopkou ve vnější Sluneční soustavě. Jelikož se na jeho svazích dá identifikovat pouze jediný impaktní kráter, tak se dá předpokládat, že Wright Mons byl aktivní v historii Pluta zcela nedávno. Na barevném snímku s nejvyšším rozlišením je vidět červený materiál řídce rozesetý po celé oblasti.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »