Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Má hvězda nejbližší našemu Slunci planety? Nikdo neví, ale nyní budete moci sledovat časté zprávy o novém hledání, ke kterému dojde v několika prvních letošních měsících. Nejbližší hvězda Proxima Centauri je nejbližším členem hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlu to k nám z Proximy Centauri trvá jen 4,24 roku. Ta malá červená hvězda, která je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu vidět ve středu, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je vidět pouze dalekohledem. Difrakční paprsky ve tvaru X kolem Proximy Centauri pochází od dalekohledu a v pozadí je vidět několik hvězd pozadí z naší Galaxie Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v této soustavě, Alfa Centauri, se dosti podobá našemu Slunci a byla známa tak dlouho, co je psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou noční oblohy. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země. Evropská jižní observatoř minulý týden spustila projekt Světlá červená tečka a začíná zkoumat slabé změny u Proximy Centauri, zda by mohly pocházet od nějaké planety, možná planety velikosti Země. I když se nedá čekat, že bychom na planetě kolem Proximy Centauri našli moderní civilizaci, tak její blízkost by lidstvu s nimi umožnila komunikaci.

#PaleRedDot : Sledujte hledání planety kolem Proximy Centauri v projektu Světlá červená tečka.

Štítky: Planety, Proxima centauri, Exoplanets


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »