Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Má hvězda nejbližší našemu Slunci planety? Nikdo neví, ale nyní budete moci sledovat časté zprávy o novém hledání, ke kterému dojde v několika prvních letošních měsících. Nejbližší hvězda Proxima Centauri je nejbližším členem hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlu to k nám z Proximy Centauri trvá jen 4,24 roku. Ta malá červená hvězda, která je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu vidět ve středu, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je vidět pouze dalekohledem. Difrakční paprsky ve tvaru X kolem Proximy Centauri pochází od dalekohledu a v pozadí je vidět několik hvězd pozadí z naší Galaxie Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v této soustavě, Alfa Centauri, se dosti podobá našemu Slunci a byla známa tak dlouho, co je psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou noční oblohy. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země. Evropská jižní observatoř minulý týden spustila projekt Světlá červená tečka a začíná zkoumat slabé změny u Proximy Centauri, zda by mohly pocházet od nějaké planety, možná planety velikosti Země. I když se nedá čekat, že bychom na planetě kolem Proximy Centauri našli moderní civilizaci, tak její blízkost by lidstvu s nimi umožnila komunikaci.

#PaleRedDot : Sledujte hledání planety kolem Proximy Centauri v projektu Světlá červená tečka.

Štítky: Planety, Proxima centauri, Exoplanets


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »