Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud jsou prvky

Uznání: Cmglee (Own work) CC BY-SA 3.0 or GFDL, via Wikimedia Commons

Vodík, který je vašem těle v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další patrné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl slučování jader uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla dávno a daleko při výbuchu hvězd formou supernov. Zlato ve vašich špercích vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které mohly být vidět jako krátká gama vzplanutí. Prvky jako fosfor a měď se v našich tělech vyskytují jen ve stopovém množství, ale pro fungování všeho známého života jsou podstatné. Barevné kódování periodické tabulky ukazuje nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa, kde by mohla vznikat jádra některých prvků, jako je třeba měď, nejsou dobře známa a jsou předmětem pozorování i počítačového výzkumu.

Štítky: Prvky, Nucleosynthesis, Life


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »