Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud jsou prvky

Uznání: Cmglee (Own work) CC BY-SA 3.0 or GFDL, via Wikimedia Commons

Vodík, který je vašem těle v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další patrné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl slučování jader uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla dávno a daleko při výbuchu hvězd formou supernov. Zlato ve vašich špercích vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které mohly být vidět jako krátká gama vzplanutí. Prvky jako fosfor a měď se v našich tělech vyskytují jen ve stopovém množství, ale pro fungování všeho známého života jsou podstatné. Barevné kódování periodické tabulky ukazuje nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa, kde by mohla vznikat jádra některých prvků, jako je třeba měď, nejsou dobře známa a jsou předmětem pozorování i počítačového výzkumu.

Štítky: Prvky, Nucleosynthesis, Life


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »