Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.) & James Lloyd (Cornell)

Co může způsobovat, že nějaká mlhovina vypadá jako čtverec? Nikdo pořádně neví. Systém žhavé hvězdy známý jako MWC 922 se ovšem zdá být ponořený do mlhoviny právě takového tvaru. Na obrázku je vidět kombinace infračervených expozic z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Přední hypotéza říká, že čtvercová mlhovina je důsledkem toho, že centrální hvězda nebo hvězdy nějak v závěrečném vývojovém stupni vyvrhly kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že tyto kužely se kříží téměř v pravých úhlech a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům kuželové hypotézy patří radiální paprsky na snímku, které mohou probíhat stěnami kužele. Badatelé spekulují, že při pohledu na kužely z jiného úhlu by se podobaly obřím prstencům supernovy 1987A, což naznačuje, že hvězda v MWC 922 by mohla jednou jako podobná supernova vybuchnout.

Štítky: Red Square Nebula, MWC 922, Supernova


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »