Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.) & James Lloyd (Cornell)

Co může způsobovat, že nějaká mlhovina vypadá jako čtverec? Nikdo pořádně neví. Systém žhavé hvězdy známý jako MWC 922 se ovšem zdá být ponořený do mlhoviny právě takového tvaru. Na obrázku je vidět kombinace infračervených expozic z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Přední hypotéza říká, že čtvercová mlhovina je důsledkem toho, že centrální hvězda nebo hvězdy nějak v závěrečném vývojovém stupni vyvrhly kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že tyto kužely se kříží téměř v pravých úhlech a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům kuželové hypotézy patří radiální paprsky na snímku, které mohou probíhat stěnami kužele. Badatelé spekulují, že při pohledu na kužely z jiného úhlu by se podobaly obřím prstencům supernovy 1987A, což naznačuje, že hvězda v MWC 922 by mohla jednou jako podobná supernova vybuchnout.

Štítky: Red Square Nebula, MWC 922, Supernova


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »