Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.) & James Lloyd (Cornell)

Co může způsobovat, že nějaká mlhovina vypadá jako čtverec? Nikdo pořádně neví. Systém žhavé hvězdy známý jako MWC 922 se ovšem zdá být ponořený do mlhoviny právě takového tvaru. Na obrázku je vidět kombinace infračervených expozic z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Přední hypotéza říká, že čtvercová mlhovina je důsledkem toho, že centrální hvězda nebo hvězdy nějak v závěrečném vývojovém stupni vyvrhly kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že tyto kužely se kříží téměř v pravých úhlech a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům kuželové hypotézy patří radiální paprsky na snímku, které mohou probíhat stěnami kužele. Badatelé spekulují, že při pohledu na kužely z jiného úhlu by se podobaly obřím prstencům supernovy 1987A, což naznačuje, že hvězda v MWC 922 by mohla jednou jako podobná supernova vybuchnout.

Štítky: Red Square Nebula, MWC 922, Supernova


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »