Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzestup a pád supernovy 2015F

Uznání a copyright videa: Changsu Choi & Myungshin Im (Seoul National University)

Posaďte se a podívejte se na výbuch hvězdy. Tato supernova nastala, když Zemi obývali dinosauři, ale obrazy této události na Zemi dorazily teprve minulý rok. Supernovu 2015F objevil v březnu 2015 Berto Monard v blízké spirální galaxii NGC 2442 a byla dost jasná, aby se dala vidět i malými dalekohledy. Průběh jasnosti ukazuje, že se jedná o supernovu typu Ia, což je druh hvězdné exploze, která vznikne, když bílý trpaslík o velikosti Země získá z druhé složky, která se k němu blíží po spirále tolik hmoty, že jeho jádro překročí mez pro jadernou fúzi. Nalézání a sledování supernov typu Ia je zvláště důležité, protože se jejich jasnost dá použít jako kalibr, z jejich zdánlivé jasnosti lze odvodit jejich vzdálenost a tudíž se dá kalibrovat měřítko vzdáleností v celém vesmíru. Na videu je vidět, jak došlo k hvězdnému rozpadu, od snímků před explozí, když se zjasnila a pak několik měsíců, kdy jaderným štěpením poháněná supernova slábla. Zbytky SN2015F jsou nyní tak slabé, že se bez velkého dalekohledu nedají spatřit. Včera se noční obloha zase jednou rozzářila, tentokrát dokonce s ještě jasnější supernovou v ještě bližší galaxii Centaurus A.

Štítky: Supernova, Světelná křivkas, Výbuch


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »