Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé skalní prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Jak vznikla tato neobvyklá světlá skalní formace na Marsu? Podrobné studium těchto prstů vyvolané možností, že by se mohlo jednat o ložiska soli z vyschlého dna dávného jezera, nyní ukazuje na prozaičtější možnost, že se jedná o sopečný popel. Studium přesné barvy formace ukazuje na možný vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál z okolních oblastí zerodoval, což ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě. Vysoký kontrast mezi skalami a okolním pískem spočívá v neobvykle tmavém písku. Snímek, na který se díváte, pořídil přístroj THEMIS (Thermal Emission Imaging System) na družici Mars Odyssey, což je nejdéle sloužící kosmická sonda na oběžné dráze Marsu. Snímek zabírá uvnitř většího kráteru asi 10 kilometrů.

Štítky: Rock, Mars, Mars Odyssey


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 21P/Giacobini-Zinner

Snímek komety 21P/Giacobini-Zinner Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.6 magnitudy se nacházela v souhvězdí Cefea. Po obloze se pohybovala rychlostí 2.03 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.688 au od Země a 1.250 au od Slunce.

Další informace »