Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé skalní prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Jak vznikla tato neobvyklá světlá skalní formace na Marsu? Podrobné studium těchto prstů vyvolané možností, že by se mohlo jednat o ložiska soli z vyschlého dna dávného jezera, nyní ukazuje na prozaičtější možnost, že se jedná o sopečný popel. Studium přesné barvy formace ukazuje na možný vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál z okolních oblastí zerodoval, což ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě. Vysoký kontrast mezi skalami a okolním pískem spočívá v neobvykle tmavém písku. Snímek, na který se díváte, pořídil přístroj THEMIS (Thermal Emission Imaging System) na družici Mars Odyssey, což je nejdéle sloužící kosmická sonda na oběžné dráze Marsu. Snímek zabírá uvnitř většího kráteru asi 10 kilometrů.

Štítky: Rock, Mars, Mars Odyssey


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »