Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé skalní prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Jak vznikla tato neobvyklá světlá skalní formace na Marsu? Podrobné studium těchto prstů vyvolané možností, že by se mohlo jednat o ložiska soli z vyschlého dna dávného jezera, nyní ukazuje na prozaičtější možnost, že se jedná o sopečný popel. Studium přesné barvy formace ukazuje na možný vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál z okolních oblastí zerodoval, což ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě. Vysoký kontrast mezi skalami a okolním pískem spočívá v neobvykle tmavém písku. Snímek, na který se díváte, pořídil přístroj THEMIS (Thermal Emission Imaging System) na družici Mars Odyssey, což je nejdéle sloužící kosmická sonda na oběžné dráze Marsu. Snímek zabírá uvnitř většího kráteru asi 10 kilometrů.

Štítky: Rock, Mars, Mars Odyssey


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »